תעודה גמולוגית | מידע מקצועי 2018-08-04T08:20:24+00:00

תעודה גמולוגית

תעודה גמולוגית הינה פרמטר חשוב שיש לקחת בחשבון בעת רכישת תכשיט יהלום. תעודה זו מהווה למעשה תעודת זהות לאבן. התעודה הגמולוגית בעלת חשיבות גבוהה מאחר ומדובר באבן יוקרתית שמחירה יקר . שימו לב שאין כמעט תחום צרכנות בו אפשר לעבוד על צרכנים חסרי ידע כמו בתחום תכשיטי היהלומים, וכל אחד מאיתנו עלול לקנות “זירקון” במחיר של יהלום מבלי להיות אפילו מודע לכך. התעודה הגמולוגית נועדה להבטיח שדבר כזה לא יקרה.

הבסיס למחירו של היהלום הוא התעודה הגמולוגית אותה הוא נושא. לדוגמה: יהלום בעל תעודת GIA שווה ערך 100%, אך אותו יהלום בעל תעודת EGL ישראלי יהיה שווה ערך (לדוגמה הסתכלו באיור) 50%, אותו יהלום בעל תעודת HRD יהיה שווה ערך 80% . לשאר התעודות הנוספות בשוק לא מתייחסים במסחר, אלא בודקים את האבן לגופה. כלומר מהימנות מנפיק התעודה קובעת את מחיר היהלום.

תעודה אשר מונפקת כדין וכחוק מהווה אסמכתא לגיטימית לתכשיט שלכם ובעיקר אסמכתא לכך שקיבלתם תמורה מלאה בעד העלות ששילמתם. תעודה גמולוגית מכילה דירוג של כל הפרמטרים החשובים ביהלום, כגון סוג אבן – יהלום טבעי, יהלום מטופל, אבן חן וצורת היהלום, מידות, משקל, ניקיון, צבע, רמת החיתוך וכו’.

GIA EGL
חיפוש יהלומים מובייל

בנוסף התעודה מכילה פרמטרים מתקדמים של היהלום: פוליש – מדרג את רמת הצחצוח של המשטחים השונים ביהלום. סימטריה – מגדיר את רמת הסימטריה של חיתוך היהלום. אחוז העומק – מגדיר את עומק היהלום כאחוזים מהקוטר. גודל הלוח – מגדיר את המשטח העליון של היהלום כאחוזים מהקוטר. עובי ההיקף – מגדיר את עובי הרצועה בצד היהלום. Culet – מגדיר את עוקץ היהלום והמרכוז הסימטרי שלו. פלורסנטיות – מציין את רמת הפלורסנטיות של היהלום. לעיתים המעבדה מוסיפה רשימת הערות נוספות על היהלום.

מה חשוב לבדוק בתעודה גמולוגית?

קיימות בעולם מספר מצומצם של מעבדות מוכרות: GIA , IGL, IGI, EGL ,AGS ,HRD. מומלץ להסתמך רק על תעודות שהופקו על ידי מעבדות אלה. כיום בורסת היהלומים ומפקח היהלומים מבצעים בקרה על מעבדות אלו ודירוג היהלומים שהם נותנות.

GIA – Gemological Institute of America Inc

תעודה גימולוגית של מכון GIA

ישנן מספר מעבדות גדולות המובילות את שוק היהלומים העולמי. הגדולה שבהן היא המעבדה הגמולוגית GIA, בעלת 2 סניפים עיקריים בניו-יורק (NY) ובלוס אנג’לס (LA) וסניפים קטנים ברחבי העולם. GIA היא מעבדה ללא מטרות רווח ותעודותיה נחשבות ליקרות ביותר בשוק היהלומים. ההגדרות הן מחמירות מאוד ולכן כל בורסות העולם מסתמכות על תעודות אלו. באבנים מתחת ל- 1 קאראט, המכון הגמולוגי האמריקני GIA חורט בחריטת לייזר, מספר על דופן היהלום. החריטה הינה בגדר חובה ולא ניתן לקבל תעודה בלעדיה. את החריטה ניתן לראות במיקרוסקופ בהגדלה של פי 15. המספר המוטבע ביהלום צריך להתאים למספר הרשום בתעודה, זו הדרך היחידה שהקונה יכול לוודא שהיהלום שמציעים לו מתאים לתעודה. חריטה זו לא קיימת במכונים אחרים. או לחילופין, במידה והיא קיימת הרי שנעשתה לבקשת הלקוח ולא המכון, בניגוד ל- GIA המחייבים חריטה ולא מנפיקים תעודה ללא חריטת המספר. ב“רומרו” כל היהלומים מ-0.3 קאראט ומעלה מגיעים עם תעודת GIA כסטנדרט.

IGI – International Gemological Institute

בהודו ובמזרח נהוג להשתמש בתעודות : HRD | IGI, זאת מכיוון שבשווקי המזרח נוהגים לרכוש יהלומים ברמות ניקיון גבוהה, אך בצבעים נמוכים מאוד (J – Z), על כן הוקמו מעבדות אשר מתמחות בדירוג יהלומים בעלי צבע נמוך וברמות ניקיון גבוהות. מעבדות אלו הן סמכות עליונה בתחום סיווג יהלומים בצבעים נמוכים.

IGL/EGL – European Gemological Lab | International Gemological Lab

מעבדות נוספות הן EGL | IGL מעבדות אלו ידועות ברמת דיוק גבוהה בכל הנוגע לקביעת צבע וניקיון היהלום. היתרון במעבדות אלו הוא פריסתן ברוב מרכזי סחר היהלומים בעולם, ונגישותן.

AGS

תעודה המשרתת את איגוד התכשיטנים האמריקאי. נחשבת לתעודה טובה בארה”ב בלבד. אין ביקוש רב לתעודה מחוץ לארה”ב.

למה תעודה GIA עדיפה על תעודות אחרות כמו IGL, IGI, EGL ,AGS ,HRD?

G.I.A (המכון הגמולוגי האמריקני) המכון המוביל בעולם והמקובל ביותר בבורסות היהלומים בארץ ובעולם. דירוג GIA כה מחמיר, כך שיהלומים בעלי דירוג זה הם היקרים ביותר. במידה והינכם מחזיקים ביהלום בעל תעודה גמולוגית אמריקאית G.I.A, אבן זו מקבלת תג מחיר וניתן למכור אותה בבורסת היהלומים דרך איש קשר. בכל הנוגע למכירת תעודות יש להבהיר שהתעודה הנסחרת ביותר בבורסת היהלומים בארץ ובעולם היא תעודה של G.I.A. כל שאר התעודות לא נסחרות בבורסה ואינן בעלות ערך מסחרי, לדוגמה: תעודת E.G.L שנסחרת מעט מאוד,נסחרת בפרמיה נמוכה ב- 50%, מאשר אבן בעלת תעודה של G.I.A. רוב המומחים והיועצים בתחום ממליצים על תעודת GIA בלבד.